Jaki trening najlepszy na spalanie tłuszczu?

Spalanie tłuszczu dzięki treningowi?

Jeśli regularnie zaglądasz na bloga to pewnie natrafiłeś już na artykuł dotyczący deficytu kalorycznego. Jeśli jeszcze go nie przeczytałeś, to przerwij czytanie teraz i przejdź do wspomnianego wpisu TUTAJ. Pomoże Ci on zrozumieć istotę tego, co chcę przekazać w następnych zdaniach. Już przeczytałeś? Ok. Najlepszy trening na spalanie tłuszczu, to w zasadzie każdy trening, który zwiększy Twój dzienny deficyt kaloryczny. Dzieje sie tak ponieważ pilnując diety i urzymując odpowiedni poziom deficytu kalorycznego juz chudniemy, a każda dodatkowa aktywność: bieganie, trening na siłowni lub spacery zwiększą pulę deficytu o dodatkowe spalone kalorie.

Oczywiście teraz pojawia sie pytanie jaki trening wybrać i dlaczego? Poniżej przedstawiam Wam kilka alternatyw, a także ich zalety oraz wady.

Jaki trening przynosi lepsze rezultaty jeśli chodzi o spalanie tłuszczu?

Oczywiście dodając do odpowiedniej diety dowolną aktywność fizyczną zwiększymy nasze szanse na redukcję obwodu w pasie. I, jak wspomniałem wcześniej, nie jest istotne jaka to będzie aktywność. Jednak my jesteśmy sprytni i chcemy maksimum rezultatów przy minimum wysiłku. Dlatego poniżej podaję 3 najbardziej skuteczne rodzaje treningu, który pomoże w spalaniu tłuszczu.

Trening wysokiej intensywności HIIT.

Jak wykazały badania interwałowy trening wysokiej intensynwości może być bardziej skuteczny niż inny rodzaj ćwiczeń. HIIT w wersji cardio oznacza bieg sprintem, odpoczynek i powtórzenie. Sprowadza się najczęściej do szaleńczego ćwiczenia przez 20 do 90 sekund, po czym następuje wykonywanie lżejszego i spokojniejszego ćwiczenia lub odpoczynku przez 20 do 120 sekund, a następnie powtórzenie całeog cyklu przez następne 10-20 minut. Może to być bieg, wiosłowanie na ergometrze lub dowolne inne ćwiczenie, które w tym samym momencie staje się potężnym orężem w walce z nadmiarowym tłuszczem.

Trening HIIT mocno podkręca Twój metabolizm, dzięki czemu będziesz w stanie spalić więcej kalorii i zmagazynowanego tłuszczu. Plusem tego typu treningu jest również to, że w porównaniu z tradycyjnym bieganiem wykazuje się znikomym efektem spalania tkanki mięśniowej. Czyli zachowujesz wypracowane treningiem siłowym mięśnie.

Trening siłowy.

Dźwiganie ciężarów może przyczynić się do spalenia dużej ilości kalorii pochodzących z tkanki tłuszczowych. Pokazały to różne badanie naukowe, gdzie uczestnicy eksperymentów w ciągu wykonywania kilkutygodniowych planów treningowych zmieniali skład ciała: zredukowali tkankę tłuszczową i rozwinęli chudą tkankę mięśniową.

Co więcej badania wykazały, że po intensywnym treningu siłowym metabolizm badanych utrzymywał się na wyższym poziomie jeszcze długo po zakończonym treningu. Spalali więc znacznie więcej kalorii nawet po opuszczeniu siłowni.

Jaki trening siłowy jest najbardziej odpowiedni? FBW – Full Body Workout, czyli trening całego ciała. Główne zasady tego typu treningu to:

  • ćwiczenie wszystkich partii ciała na jednym treningu
  • wykonywanie ćwiczeń wielostawowych (jedno ćwiczenie powinno angażować kilka partii mięśniowych)
  • partie powinny być trenowane w kolejności od największych do najmniejszych

Tego typu trening jest dobry zarówno dla osób początkujacych, jak i zaawansowanych. Świetnie sprawdza się jako narzędzie do jednoczesnego budowania tkanki mięśniowej i spalania tłuszczu.

Trening cardio – trening o niskiej intensywnośći.

Ostatni typ treningu jaki polecam, to tradycyjny trening cardio o niskiej intensywności. Wykazuje się niższym obciążeniem dla organizmu i w porównaniu z treningiem HIIT, wpływa pozytywnie na układ odpornościowy organizmu. Dodatkowo świetnie sprawdza się w stopniowym zrzucaniu tkanki tłuszczowej.

Osoby początkujące powinny przeplatać bieg marszem i stopniowo zwiększać w trakcie treningu czas, który spędza się na bieganiu, aż do momentu, gdy odpoczynek (marsz) nie będzie potrzebny.

A co jeśli nie lubię ćwiczyć?

Nie każdy oczywiście lubi ćwiczyć. Sa osoby, które traktują trening jak niemiły obowiązek i muszą się zmuszać do każdego rodzaju aktywności fizycznej. W takich przypadkach ciężko zachowanie odpowiedniego poziomu motywacji i regularności w treningach. Co zatem mogą zrobić takie osoby?

Dobrą radą, która powtarza się na łamach innych portali jest zwiększenie ilości zwykłego ruchu na codzień. W ten sposób spalisz w ciągu dnia “dodatkowe kalorie” bez konieczności smutnego obowiązku odbebnienia treningu. W jaki sposób to osiągnąć? Zwiększ ilość dystansu pokonywanego pieszo. Jak to osiągnąć?

  • Spaceruj w trakcie rozmów telefonicznych;
  • Zainstaluj aplikację mierząca ilośc kroków i ustal dzienny limit;
  • Wyjdź na wieczorny spacer ze swoją połówką;
  • Nie siedź na ławce będąc z dzieckiem na placu zabaw. Zamiast tego pobaw się z nim lub spaceruj po placu;
  • Jeśli to mo zliwie, poproś pracodawcę o zakup biurka z możliwością regulacji tak, bys mógł porpacować na stojaco;

Dzięki codziennym prostym zabiegom zwiększysz ilość ruchu w swoim życiu i nawet tego nie zauwazysz, bo wysiłek będzie nieporównywalnie mniejszy niż na siłowni, a efekty prozdrowotne będą nieocenione.

Wybór należy do Ciebie

To były moje propozycje ćwiczeń, które pomoga Ci spalić zbedny tłuszczyk. A Ty jaką preferujesz aktywność? Daj znać w komentarzach.

You May Also Like
kalkulator